ביטול נופש - לקחת את האחריות לידיים שלכם


החשש הכי גדול בתכנון חופשה הוא מהצורך לבטל אותה בפתאומיות. ההכנות לחופשה כרוכות בהרבה סידורים שמתחילים לעיתים כמה חודשים מראש. נניח שלפני חצי שנה התחלתם לתכנן חופשה חלומית - בדקתם שתאריכי היציאה והחזרה מתאימים לכולם, סגרתם ימי חופש בעבודה, ארגנתם את הציוד הנדרש והכנתם את הציוד והמסמכים המתאימים אבל פתאום, ברגע אחד, קורה משהו לא צפוי, כמו מוות של קרוב משפחה, אסון טבע ביעד אליו הייתם אמורים לנסוע או ביטול טיסה עקב מחלה. במצבים כאלו אנשים רבים נאלצים לבטל או לדחות את החופשה. כדאי לבדוק מראש באילו מקרים תוכלו לקבל פיצוי כספי כדי שלא תתחרטו שלא סגרתם מראש ביטוח ביטול טיסה:

פגעי טבע
הוריקן משתולל בניו יורק יומיים לפני הטיסה שלכם, סופת שלגים פקדה את אתר הסקי אליו רציתם להגיע, או שהר געש התפרץ באי הטרופי שחלמתם לנפוש בו - במצב כזה הצורך בביטול הטיסה הוא לא באחריותכם. פגעי טבע יכולים לקרות בכל מקום ובכל זמן ואי אפשר אף פעם להתכונן אליהם. מה שכן אפשר לעשות, כדי להימנע ממצב שבו תפסידו את רוב הכסף, כדאי לקחת את ניהול הסיכונים הזה תחת הידיים שלכם. במקרה הטוב סעיף "כוח עליון" קובע כי חברת התעופה יכולה לבחור אם לפצות אתכם על חלק ממחיר הכרטיס. הפיצוי לא מכסה את ביטול הנופש ואת יתר ההוצאות הנלוות. הפתרון הזה חלקי ביותר ומאוד לא כדאי להסתמך עליו.

מוות פתאומי של קרוב משפחה
במקרה שבו, חס וחלילה, שבוע לפני הטיסה נפטר קרוב משפחה אהוב, תיאלצו לדחות את הטיסה עקב הלוויה, השבעה וניחום האבלים. מצפים להתחשבות מצד חברת התעופה עקב האבל שנחת עליכם במפתיע? תחשבו שוב. נוסעים רבים נתקלו בסירוב לתשלום פיצוי עבור ביטול ברגע האחרון עקב פטירה של קרובי משפחה מדרגה ראשונה. במקרה מסוים, רק לאחר רעש ציבורי, זכה זוג ששכל את אביו של הבעל ב50% מסכום הכרטיס. במצב כזה ביטוח ביטול טיסה יכול לעזור ולמנוע עגמת נפש רבה.

מחלה או הריון
ביטול חופשה עקב התפרצות של מחלה לא צפויה, כמעט ואינו אפשרי. רק במקרה שבו אתם מצהירים על מצב רפואי בעייתי או על הריון, ניתן להגיש מסמכים ולבקש החזר עקב ביטול טיסה. לא קל לקבל מענה חיובי לבקשות כאלו. לרוב תינתן על ידי חברת התעופה הצעה חלופית לטיסה בתאריך לא מבוקש או פיצוי כספי נמוך. ביטוח ביטול טיסה הינו צעד הכרחי כיום. אנשים רבים קונים כרטיס טיסה ביחד עם חשש שמא ביום הטיסה יקרה דבר בלתי צפוי שייאלץ אותם לבטל אותה ברגע האחרון. מהסיבה הזו יש רבים שלא רוכשים כרטיס טיסה כמה חודשים מראש, במחיר מוזל בצורה משמעותית, ומעדיפים לרכוש כרטיס יקר יותר סמוך למועד הטיסה. הביטוח של טריפ גרנטי יכול לכסות עד 80% ממחיר הכרטיס, לחסוך כסף רב ולאפשר תכנון חופשה בראש שקט.