למה יש הגבלות בביטוח ביטול טיסה?

במילה אחת - קורונה

בשלוש מילים - "חוקי המשחק" השתנו

בהרבה מילים - ראו פירוט בהמשך.


בשנים האחרונות יצאו מספר חברות הביטוח עם מוצר ביטוחי חדש המאפשר לטסים לחו"ל לרכוש פוליסת ביטוח ביטול טיסה מכל סיבה.

המטרה היתה לאפשר לצרכנים, בתקופת השמיים הפתוחים, לחברות הלואו-קוסט וכד', לקנות תקופה ארוכה מראש טיסות במחירים נמוכים יותר, לתכנן חופשות שנתיות שנה לפני, לרכוש שירותי תיירות מגוונים אך מהצד השני להיות שקטים ורגועים בעזרת רכישה של ביטוח למקרה של ביטול טיסה או ביטול שירותים נוספים, ובכך להימנע מהפסד כספי גדול בנוסף לאכזבה שמלווה ביטול תוכניות.


בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, התפשטותו, ההתנהגות הפתלתלה שלו, הגלים שמגיעים לסירוגין, הסגרים, הבידודים, מדינות ירוקות, אדומות ועוד מושגים דומים שמתחילים להיות שגורים בכל שפה בעולם, נאלצו חברות הביטוח לשנות את הכללים על מנת להתאים את המערכת כולה לתנאים החדשים שנוצרו.

אם בעבר  היה ניתן לרכוש את פוליסת ביטוח ביטול טיסה מכל סיבה:

  • עד 7 ימים לאחר מועד הזמנת הכרטיס;
  • לא פחות מ - 14 יום לפני הטיסה;
  • ניתן היה לבטל עד 12 שעות לפני מועד הטיסה;
  • אפשר היה לקבל החזר הוצאות עד 80% מסכום הביטוח שנרכש

הרי שכיום ברור שהביטוח במתכונת שהייתה נהוגה עד התפרצות הנגיף לא יכול להיות רלבנטי יותר, מאחר והדברים גם כך הם נזילים ומשתנים מרגע לרגע, ואנשים בכל מקרה הפסיקו לתכנן חופשות מראש, או להזמין טיסות שנה לפני המועד המתוכנן .


עכשיו כל אחד יודע שאי אפשר לדעת מה יקרה מהיום למחר, מדינה ירוקה יכולה במחי מספר נדבקים חדשים להפוך לאדומה, אדם שנבדק בקורונה בשבוע אחד ונמצא שלילי ומתכונן טיסה אפילו בעוד שבועיים, לא יכול להיות בטוח שבבדיקת קורונה לקראת הטיסה הוא יקבל את אותה תשובה, כי הנסתר רב על הגלוי.


חברות הביטוח החלו לאפשר הרחבות ספציפיות וייעודיות למי שרוכש ביטוח נסיעות לחו"ל למצבים בהם הנתונים משתנים.

לדוגמה ישנן חברות המאפשרות קבלת החזר במקרה של ביטול וקיצור נסיעה בעקבות אירוע רפואי ובכלל זה קורונה. או למשל, אם במהלך בידוק טרם עלייה למטוס התגלו סימפטומים והנוסע לא עלה על הטיסה הוא יקבל החזר עד 5000 דולר אם רכש את ההרחבה המתאימה.


ישנן חברות שבשלב זה לא מציעות ביטוח ביטול טיסה מכל סיבה, אלא רק לטיסות המתוכננות לחודש מרץ 2021 והלאה. זאת מתוך תקווה שהחיסונים הבאים עלינו לטובה יאפשרו לחזור לשגרת חיים מסוימת שתאפשר אפילו קצת תכנון מראש.

השותפים שלנו