סקי בקיץ?

מכונת שלג מהפכנית מבטיחה לשנות את עולם הסקי ולהאריך את זמני הפעילות של אתרי הסקי הבולטים עמוק לתוך עונת הקיץ. ה-Snowfactory  שמיוצרת על ידי החברה האיטלית TechnoAlpin, מסוגלת לייצר שלג בטמפרטורות של עד 32 מעלות צלזיוס. רוב מכונות השלג דורשות אוויר בטמפרטורה של לפחות מינוס 2 מעלות צלזיוס או פחות על מנת לפעול – דבר המגביל את אתרי הסקי מבחינת משך הפעילות. בנוסף, ישנן תקופות בהן לא יורד מספיק שלג וגולשים רבים נאלצים להשתמש בביטוח ביטול טיסה שרכשו ולבטל את חופשת הסקי בשל מחסור בשלג.

המכונה החדשה עובדת בצורה אחרת לגמרי ויוצרת פתיתי שלג יבשים בתוך מכולה עם מיזוג אוויר. המכולה מחוברת לצלינדרים שבתוכם נאסף השלג לפני שמסוע יורה אותם החוצה אל האדמה. ה-Snowfactory משתמש בפחות מים מאשר מכונת שלג רגילה – 60 עד 80 ליטרים בדקה לעומת 455 בדקה, אך המכונה דורשת אנרגיה רבה יותר ממכונות רגילות. בנוסף, המכונה יקרה בהרבה ועולה כ-2 מיליון ש"ח לעומת 130 אלף ש"ח.

החברה האחראית על פיתוח המכונה הודיעה כי המכונה אינה תחליף למערכות הכנת שלג קיימות, ומטרתה לתגבר רובי שלג קונבציונליים. הרעיון הוא לספק כיסוי שלג עבור איזורים באתרי הסקי שבהם שלג נמס בצורה מהירה יותר, או לא נערם בצורה מספקת. למרות זאת, בוידיאו המציג את תכונות המכונה ישנה המלצה לאתרי סקי לרכוש את המכונה ולהגדיל את הרווחים על ידי הארכת עונת הסקי. אתרי סקי גבוהים הם האתרים שפועלים במשך הזמן הארוך ביותר בשל הקור העוזר לשמר את השלג אך ייתכן וכעת אתרי סקי נמוכים יוכלו להתחרות ולהציע עונת סקי ארוכה מהרגיל.

בשל ההתחממות הגלובלית ישנה ירידה בכמות השלג באתרי סקי רבים ובמיוחד בנמוכים מביניהם וגולשים רבים מוצאים את עצמם מבטלים חופשות ומפעילים ביטוח ביטול נסיעה. הרי האלפים למשל, מתחממים בקצב כפול מהממוצע בעולם, אך עדיין מספקים שלג לגולשים רבים המגיעים בעונת הסקי. בקצב ההתחממות הקיים ייתכן ומספר האתרים המושלגים מ-400 ל-200 ושתעשיית הסקי תהפוך לזמינה פחות ויקרה יותר לתייר הממוצע. 

המציאות היא שהבעיה האמיתית העומדת על הפרק היא ההתחממות הגלובלית והגדילה בפליטת גזי חממה כמו פחמן דו-חמצני ומתאן. ייתכן והפתרון האמיתי למחסור בשלג טמון דווקא שם ומכונות השלג ישארו כפתרון לתסמינים בלבד. 

השותפים שלנו