מהו חוק ביטול טיסה?

חוק ביטול טיסה הוא למעשה חוק שנקרא - "חוק שירותי תעופה העוסק בפיצוי ובסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה".

החוק נחקק בשנת 2012 ומכונה גם חוק טיבי מאחר וח"כ אחמד טיבי היה מיוזמי החוק, וזה שפעל הכי הרבה על מנת להעביר אותו בכנסת. חוק ביטול טיסה הוא למעשה חוק שנקרא 

החוק עוסק בתנאים לזכאות והטבות, בפירוט סוגי ההטבות, ומפרט כמו כן מהי האחריות של מפעיל הטיסה .

חוק ביטול טיסה מדבר על הפיצוי  עבור:

* טיסה שבוטלה;

* טיסה שהמריאה באיחור;

* טיסה שמועד המראתה הוקדם;

* טיסה שתנאי הכרטיס של שונו.

חוק ביטול טיסה בזמן קורונה

בשנת 2020, עקב התפשטות נגיף הקורונה ובגלל סגירת השמיים, הכנסת נקראה להוסיף ולאשר תיקון לחוק כהוראת שעה. הוראת השעה התייחסה לטיסה שמועד ההמראה הנקוב בכרטיס הטיסה שהונפק לגביה הוא בתקופה שמיום 1.3.20 ועד ה - 31.8.20. במשך תקופה זו, אם חברת תעופה נאלצה לבטל את הטיסה בגלל סגירת השמיים, על חברת התעופה להחזיר לנוסע את התמורה ששילם עבור הכרטיס - אבל ללא הפיצוי הנהוג במקרה של ביטול, תוך 90 יום מהמועד הנקוב בכרטיס הטיסה או עד ליום 14.8.20 לפי המאוחר ביניהם.

אנשים שהיו רגילים להזמין טיסות מראש ודאגו גם לרכוש ביטוח נסיעה לחו"ל, לא אמורים לקבל את ההחזר מחברת הביטוח מאחר והאחריות היא על חברת התעופה. ביטוח ביטול טיסה מכל סיבה תקף במידה ורוכש הפוליסה מעוניין לבטל את הטיסה; אך אם חברת התעופה מבטלת, משנה תנאים וכד', על הלקוח לפנות לפיצוי והחזר מחברת התעופה.

כמו שצויין לעיל, חוק ביטול טיסה מבוסס על הגדרת הפיצויים וההחזרים המגיעים על טיסה שבוטלה. תיקון החוק על פי הוראת שעה מבהיר שבמקרה של ביטול כתוצאה מנגיף הקורונה חברת התעופה לא צריכה לשלם פיצוי לבעל הכרטיס - מאחר ומדובר ב"כוח עליון" - אך עליה להחזיר את מלוא התמורה עבורו.

התיקון לחוק ביטול טיסה, שהוגדר בתחילה רק לתקופה שצויינה, ממשיך להיות בתוקף כהוראת שעה. זאת, מאחר ולמרבה הצער הקורונה לא הלכה לשום מקום, ואנשים מנסים לשמור איזושהי שגרה בתוך כל הבלאגן העולמי הזה על ידי גמישות ושינויים תוך כדי תנועה, שמאפשרים לטוס גם אם בתנאים מגבילים ושמירה על הכללים.

אך כל זה עדיין לא מבטיח שהשמיים לא יסגרו במדינה כזו או אחרת בכל רגע נתון. לכן גם חברות התעופה וגם הנוסעים החלו למצוא פתרונות שיאפשרו שגרת טיסות סבירה. אז מה עושים אם קונים כרטיס, השמיים נסגרים והטיסה בוטלה?

חברת התעופה צריכה להחזיר את המחיר המלא של הכרטיס באחת מהדרכים הבאות:

* השבת התמורה

* כרטיס טיסה חלופי

* שובר זיכוי.


השותפים שלנו